Sport

Kategoria: Artykuły Opublikowano: czwartek, 05 czerwiec 2014 imoli.pl

Nasza aktywność sportowa to przede wszystkim:

  • nordic walking
  • siłownia
  • siatkówka
  • tabata

Siłownia

Kilka zdjęć z naszej siłowni. Zapraszamy do korzystania.

Tabata

Pierwsze trzy aktywności na pewno większości osób są znane. Ostatnia aktywność pewnie nieco mniej. Tabata jest krótkim bo 4-minutowym treningiem o bardzo dużej intensywności wykonywanych ćwiczeń. W roku 1996 pochodzący z Japonii dr Izumi Tabata opracował metodę ćwiczeń specjalnie dla sportowców przygotowujących się do Olimpiady. Opracowany trening nadaje się nie tylko dla sportowców, ale dla każdego kto chce spalić zbędny tłuszcz, poprawić kondycję, wydolność organizmu czy po prostu - samopoczucie. 

Trening Tabata poprawia znacznie wydolność aerobową (tlenową) i anaerobową (beztlenową) w porównaniu do treningu o niskiej i średniej intensywności. Według badań trening tego typu o wysokiej intensywności to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu. Ćwiczenie w ten sposób pozwala spalić więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Jest to możliwe poprzez utrzymujący się po zakończonym treningu podwyższonym metaboliźmie kwasów tłuszczowych. Proces ten może to trwać nawet kilkanaście godzin po zakończonym treningu podczas którego tkanka tłuszczowa jest spalana szybciej, mimo że nie wykonujemy już ćwiczeń.

Trening Tabata trwa tylko 4 minuty.

Zasada jest prosta – ćwiczymy przez 20 sekund i przez 10 odpoczywamy. Wykonujemy 8 takich serii. W ciągu 20 sekund pracy robimy tyle powtórzeń jednego ćwiczenia, ile tylko jesteśmy w stanie jak najszybciej. Najważniejszy jest tutaj dobór ćwiczenia które angażuje jak najwięcej mięśni naszego ciała. Trening można wykonać zarówno w domu jak i na siłowni. Oczywiście polecamy wykonać co najmniej 5 minutową rozgrzewkę i 5 minutowe ćwiczenia na rozluźnienie po.

Jakie ćwiczenia będą najlepsze w treningu Tabata?

Szybkie pompki, bieg bokserski w miejscu, skakanka, jazda na rowerku stacjonarnym, przysiady – najlepiej z ciężarkami lub sztangą, pady z wyskokiem, pompka-przysiad-wyskok itp.

Trening Tabata na sto procent możliwości.

Najważniejsza zasada to ćwiczymy na maksa. Nie możemy się oszczędzać, nie zwalniamy, nie oszukujemy samego siebie, nie wydłużamy odpoczynku! Musimy kontrolować czas, najlepszy będzie timer. Jeśli po wykonaniu 8 rund nie czujesz się zmęczony to znaczy, że nie przyłożyłeś się i nie dałeś z siebie wszystkiego. Duże zmęczenie i brak ochoty na dalsze ćwiczenie oznacza, że trening został wykonany tak jak trzeba.

Ze względu na intensywność treningu nie powinno się stosować tej metody przed albo po serii innych ćwiczeń. Tabata dla początkujących powinna być wykonywana 3 razy w tygodniu. Trening Tabata nie jest raczej polecany osobom o słabej kondycji fizycznej i niskiej wydolności, ale warto spróbować.

[żródło tabata.pl]

Przykładowy trening

 

 

Odsłony: 5772

Pogoda

Kalendarz