• Okolice Gruszewni

  Zdjęcia wykonane w naszej okolicy
 • Okolice Gruszewni

  Zdjęcia wykonane w naszej okolicy
 • Okolice Gruszewni

  Zdjęcia wykonane w naszej okolicy
 • Okolice Gruszewni

  Zdjęcia wykonane w naszej okolicy
 • Okolice Gruszewni

  Zdjęcia wykonane w naszej okolicy

Święto Gruszy 2016 r.

Kategoria: Aktualności Opublikowano: wtorek, 20 wrzesień 2016 imoli.pl

"Są na świecie piękne kraje i różne święta, obyczaje w nich.

My w drugą sobotę września święto mamy też

To jest Śwęto Gruszy, o tym każdy wie

Gdy mokre ścierniska po koszeniu zbóż

I jesienne błoto - znak, że jesień tuż "

Ballada o Gruszewni, słowa: Anna Ochmańska

Od ubiegłego roku naszą tradycją jest organizowane we wrześniu " Święto Gruszy ". Pomysł zrodził się, aby zachęcić mieszkańców do uczestnictwa w zebraniach wiejskich i zaktywizować ich do działań na rzecz rozwoju wsi. Nawiązuje również do nazwy naszej miejscowości, która według przekazu najstarszych mieszkańców pochodzi od rosnących wzdłuż drogi dojazdowej do pól rozłożystych gruszy. Święto Gruszy organizujemy w Klubie Rolnika, w świetlicy wiejskiej, którą wspólnymi siłami wyremontowaliśmy. Środki z funduszu sołeckiego oraz duży wkład pracy społecznej sprawił, że nasza świetlica jest dziś nie tylko miejscem zebrań wiejskich, ale tak jak dawniej tętni życiem.

Świętowanie rozpoczynamy wspólnym śpiewaniem " Ballady o Gruszewni ". Aby wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu, przygotowaliśmy dla uczestników śpiewniki. Na stołach królują potrawy z gruszek, które wcześniej wspólnie przygotowują panie z Gruszewni. Przy Klubie znajduje się plac zabaw dla dzieci, gdzie panowie organizują ognisko, a na nim są pieczone gruszki, ziemniaki i kiełbasy. Gdy potrawy są gotowe, wszyscy razem biesiadujemy. Jest wspólny śpiew, rozmowy, dobry humor i zabawa. Dla naszych dzieci również zapewnione są różne atrakcje, min. konkursy z nagrodami. W ten sposób miło i wesoło spędzamy czas. W przyszłorocznej edycji wydarzenia planujemy konkurs wiedzy o właściwościach i wartościach odżywczych gruszek, a są to owoce nie do przecenienia. Święto to pozwala nam docenić w odżywianiu rodzime produkty. Nagrodą w konkursie będą sadzonki grusz. Nasza Gruszewnia za kilka lat znów zapachnie świeżymi owocami.

Bardzo ważnym atutem " Święta Gruszy " jest to, że ta tradycja pomogła nam obudzić w mieszkańcach Gruszewni dużą wartość, jaką jest dbanie o wspólne dobro. Życie XXI wieku wymaga od nas wielu zmian i cechuje je bardzo duży postęp cywilizacyjny. Żyjemy w dobie internetu, dbamy również o to. Nie świadczy to o tym, że to, co kiedyś było, teraz musi odejść. " Świętem Gruszy " i działaniami realizowanymi wokół niego staramy się uszanować przeszłość i zbudować nasze dzisiaj takie, aby ktoś jutro o nas pamiętał.

Zapraszamy do fotorelacji

W wydarzeniu udział wzięli:

W ROLI GŁÓWNEJ:

Mieszkańcy Gruszewni i goście z okolicy.

DŹWIĘKOWCY:

Krzysztof i Patryk Jarząbek

DJ I PAPARAZZI:

Radosław Mól

CATERING CIASTO:

Mariola Wojciechowska, Elżbieta Hłond, Teresa Zych, Dorota Ciepiela, rodzina Rydzykowskich

BARMAN:

Waldemar Mól

ANIMATORKI:

Mariola Wojciechowska, Żaneta Mól, Beata Bachniak, Iwona Juszczyk

ORGANIZACJA OGNISKA:

Mirosław Wojciechowski, Wiesław Wróblewski, Jan Kasprzyk, Jerzy Drosik, Radosław Mól

EKIPA SPRZĄTAJĄCA:

Mariola Wojciechowska, Ilona Jarząbek, Waldemar Mól, Mirosław Wojciechowski

Odsłony: 2452

Pogoda

Kalendarz